МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
щодо організації та проведення Першого уроку в 1 класі
Творча група вчителів Макарівського району:
Багінська Юлія Павлівна, вчитель початкових класів Лишнянської ЗОШ І-ІІІ ступенів,
Українець Надія Миколаївна, вчитель Макарівського НВК «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – природничо-математичний ліцей»,
Шкуратова Валентина Миколаївна, вчитель початкових класів Бишівської ЗОШ І-ІІІ ступенів
Перше враження в дитини від школи має залишити позитивний слід у її душі на всі шкільні роки. Тому перед вчителем початкових класів стоїть особливо важливе завдання – сформувати позитивне ставлення першокласника до школи та навчання в ній.
Перший урок може бути проведено як традиційно, так і з використанням інноваційних технологій. Варто провести знайомство учнів першого класу зі школою як незабутню яскраву подію в їхньому житті, яка запам’ятається кожному на все життя, подарує добрий настрій, наповнить урочистістю, емоційністю, святковістю.
Перед першокласниками відкриваються двері Країни знань, нових досягнень, цікавих справ і розкриття особистих талантів, тому під час уроку рекомендуємо використати цікаві активні та, за можливості застосування, інтерактивні форми і методи.
Акцентуємо увагу, що в 2015/2016 навчальному році тему Першого уроку навчальні заклади обирають самостійно.
Пропонуємо для першокласників сценарій уроку з теми «Школа радо вас вітає!» у формі казки. Адже казка є активним методом навчання, місточком між дитячим садочком і початковою школою і саме вона допоможе розв’язати багато педагогічних питань: краще засвоєння і запам’ятання навчального матеріалу; зняття втоми в процесі розумової діяльності; розвиток творчих можливостей, індивідуальних здібностей кожного учня; розвиток розумових процесів (уваги, сприймання, пам’яті, мислення); отримання позитивних емоцій.
Завчасно необхідно подбати про відповідне оформлення класної кімнати, що сприятиме глибокому та усвідомленому сприйняттю теми уроку.
На уроці можна використати мультимедійні презентації з музичним супроводом, музичні твори, відеоролики, фрагменти мультфільмів патріотичної спрямованості, зокрема, створених телеканалом «ПлюсПлюс».
Тема. Школа радо вас вітає!
Мета: розширити і уточнити уявлення учнів про школу; вчити дітей вмінню слухати, розуміти вчителя, однокласників; виявляти увагу до рідних; сприяти згуртуванню дитячого колективу, виховувати почуття відповідальності; розширювати кругозір учнів; розвивати увагу, монологічне мовлення, уміння словом, піснею висловлювати теплі почуття; виховувати товариськість, доброту, взаєморозуміння, щирість і щедрість душі, чуйність, доброту, милосердя, любов і повагу до старших, шанобливе ставлення до державного майна; викликати інтерес і повагу до національних традицій та природи рідного краю та українського народу.
Технічні засоби: комп’ютер, телевізор, музичні аудіозаписи, відеопрезентації, запис музичної фізкультпаузи.
Наочне обладнання: українські рушники, коровай, зерно, декорація казкової Лісової хатинки з надписом «Лісова школа», маски для лісових звірят, плакат «Школа радо вас вітає!» , картки зі словами «Україна», «Батьківщина», «Дім», «Родина, Сім’я», «Школа», «село Лишня», гілка верби та калини, Прапор України із зображенням серця, шаблони ангелів-охоронців, кульки, наповнені гелем.
Хід уроку
Учитель зустрічає учнів та батьків біля класної кімнати з короваєм на українському рушнику.
Учитель.
Слухайте, слухайте, слухайте!
І не кажіть, що не чули!
І не кажіть, що не бачили!
Сьогодні в нашому шкільному королівстві свято!
Свято з нагоди створення нашої нової шкільної сім’ї!
Зустрічайте винуватців цієї події!
Ідіть під рушником, хлопчики й дівчатка!
Хай чистим полотном встеляться ваші життєві дороги.
Шануйте батька і матір, що дали вам життя і любов на віки!
А ви, батьки, благословіть своїх дітей!
Під музику «Весняного вальсу» Фредеріка Шопена діти заходять до класу. Батьки благословляють дітей і посипають зерном.
Вступне слово вчителя
Любі діти! Дорогі батьки, гості, запрошені!
Наш спільний дім – єдина Україна,
Сьогодні всіх дітей скликає на урок.
Щаслива буде хай кожнісінька дитина
І впевнено в науку робить крок!
Сьогодні свято радістю багате.
Сьогодні ви, шановні мами й тата,
Діток своїх веселих та завзятих
До школи вперше дружно привели.
Тож, як ведеться, хочу всіх вас привітати,
За нашим українським звичаєм буду Вас зустрічати.
Дарую хліб і сіль, всім на добро,
Щоб в класі тільки щастя в нас було.
Учитель на українському рушникові підносить батькам коровай.
Учитель Я беру ваших діток за руки
Й поведу по дорозі до знань,
У чудову країну науки,
По цікавих стежинах пізнань.
Казка чарівна
У гості на вас чекає давно,
Адже ви вже не малі.
Ви – справжні школярі.
То ж вважаю, що якраз
Урок розпочати час.
Приготуйте долоньки просто,
І казку запросимо в гості.
Діти аплодують.
У класі розміщена казкова Лісова хатинка. Біля неї стоять казкові дерева, кущі, пеньочки, на яких сидять «Лісові мешканці», ролі яких виконують учні 5 класу. У хатинці відкривається віконце. З’являється Лісовичок.
Лісовичок Ви не бачили ніколи,
Як звірята йшли до школи?
О! Про це цікаво знати…
Хочу всім вам розказати.
Звірі, як і людські діти,
Вміють плакати й радіти,
Вміють бігати й стрибати
Й хочуть все на світі знати,
Їх же мусить хтось навчати,
Як у лісі треба жити.
Тому школу в певний строк
І відкрив я – Лісовичок,
Щоб усі малі звірята
В школі все могли вивчати.
В гарний день, в осінній час
Всі прийшли у перший клас.
Боязкі, смішні й сміливі –
Звірі всі були щасливі.
Як тут буде ще не знали,
Але всі поприбігали.
До хатинки по черзі виходять Жабка, Метелики, Ослик, Півник, Ведмедик, Сова.
Жабка Я з болота прискакала,
Знань у мене зовсім мало.
А тому я хочу вчиться –
У житті це знадобиться
Метелики Ми до школи так хотіли,
Ми не йшли – сюди летіли!
Ослик Я – Віслюк. Прийшов учитись,
Дуже хочу я змінитись.
Бути впертим – всім на сміх,
А ледачим – просто гріх.
Хочу все на світі знати
І характер поміняти.
До науки впертим буду,
А про лінь свою забуду.
Півник Ми прийшли в Країну Знань,
А тому потрібно вчитись
І дружити, а не битись,
І тому хай кожен знає –
Знань багато не буває.
«Лісові звірята» виконують пісню «Чому вчать у школі» (муз. В. Шаїнського).
Ведмедик Я до школи теж хотів,
Та в гущавину забрів.
Там ото медку наївся,
Ледь було не запізнився.
А у школі ж так цікаво,
Тут життя проходить жваво!
Будемо не тільки вчитись,
А зумієм й подружитись.
Знайомство з однокласниками.
Учитель
Ось і настала хвилина знайомства для нас з вами. Я відчуваю, як ваші маленькі сердечка надзвичайно сильно і часто б’ються від хвилювання.
Закрийте, будь ласка, оченята. Покладіть долоньки на нього, відчуйте тепло вашого сердечка у своїх долоньках. Наповніть його рожевим промінчиком та ніжністю, добром.
Відкрийте очі. Подивіться один на одного. Посміхніться, передайте свою посмішку, тепло і добро ваших сердець іншому. Візьміть товариша по парті за руку і вийдіть до дошки. Утворимо велике-велике коло. А тепер давайте знайомитись.
Вправа «Привітання»
Учні вітаються з усіма за руку (за годинниковою стрілкою) називаючи своє ім’я. Приклад вітання подає учитель: «Мене звуть Юлія Павлівна». Після знайомства хором повторюють за вчителем слова:
У нас немає «Ти»,
У нас немає «Я».
Ми тепер одна –
Єдина шкільна сім’я.
Далі діти рухаються по колу, співаючи під фонограму приспів пісні Н. Яремчука «Родина».
Родина, родина – від батька й до сина,
Від матері доні добро передам.
Родина, родина – це вся Україна
З глибоким корінням, з високим гіллям.
Учитель Знову казка кличе нас,
До загадок прийшов час.
Хто загадки відгадає,
Той науку добре знає.
Загадки загадують «Лісові звірята».
Білочка В сумці зошити, буквар.
Хто до школи йде?... Школяр
Лисичка Водить букви і слова
Отака цікава штучка.
В руці виблискує здаля
Нова гарненька… ручка
Іжачок Хто скликає на урок?
То дзвенить шкільний …дзвінок
Зайчик Ось до класу всіх скликає
Голосистий цей дзвінок.
І ми радо поспішаєм
Не в садок, а на … урок
Білочка Дає здоров’я спорт,
Вагу – солодкий торт.
Мед – працьовиті бджоли,
Знання глибокі – …школа
Учитель Школа – будинок знань. Це – велика дитяча країна, в ній відкривається білий наш світ. Тут пізнає себе кожна дитина, розвивається, знаходить друзів і почуває себе дуже щасливою. До вашої уваги виступ однокласників.
Учні декламують вірш Р. Петровської «Моя школа». Під час виступу демонструється презентація про загальноосвітній навчальний заклад.
1 учень Є багато шкіл на світі,
Школи нові, школи світлі,
Та одна з них наймиліша,
А яка скажу вам я:
Лишнянська школа моя!
2 учень В ній великі світлі класи,
Милі й добрі вчителі.
В ній веселі й щирі діти,
Вони друзі всі мої.
3 учень В нашій школі нас навчають
І співати й танцювати,
Твори гарнії писати
І задачі розв’язати.
4 учень Приїжджайте до нас гості
І побачите самі,
Що красивішої школи
Не знайти на всій землі.
Лісовичок – А тепер всі запрошуються до лісового танку.
Музична фізкультпауза.
Інсценізація «Яка стежка найкраща?»
Лісовичок Поки ми з вами танцювали, засперечалися лісові звірятка, яка стежка найкраща. Ось послухайте їхню розмову.
Білочка Найкраща – до магазину, там є шишки.
Зайчик Ні, до школи, – там є мої друзі.
Їжачок Ні, в садок, – там повно груш та яблук.
Лисичка Ні, у поле, – там простір широкий.
Лісовичок А, давайте запитаємо у Сови, вона у нас найрозумніша!
Звірята запитують її хором.
- Яка стежка найкраща?
Сова лагідно дивиться на звіряток і відповідає:
- Додому, малята! До рідного дому!
Учитель А як називається наш рідний дім?
Тематична павутинка «Рідний край» з коментуванням вчителя.
Лишня Батьківщина
Рідний край
Україна Мій дім Моя сім’я
Хлопчики й дівчатка промовляють слова. Вчитель прикріплює картку й коментує значення цього слова.
Україна – це земля, на якій народилися ми, наші батьки, дідусі й бабусі, де поховані наші предки. Тому для нас вона свята.
Батьківщина – це найдорожче і найсвятіше місце на Землі й у нашому серці, все те, що найбільше любимо і шануємо. Це наша рідна земля, наша домівка, наші найрідніші: мама, тато, родина, сім’я. Це ми з Вами.
Дім – це дитячий сміх, материнська пісня, батьківська сила, дідусева казка, бабусина ласка. Де навіть чайник співає від щастя.
Родина, сім’я – тепло люблячих сердець, блиск щасливих очей, доброта, вірність, дружба, взаєморозуміння, підтримка, де матерям і батькам виявляють любов і пошану.
Школа – будинок знань, у якому навчаються, щоб в майбутньому приносити користь собі, своїй родині, своїй Батьківщині.
Село Лишня – моє рідне село, де народився, живу і його люблю.
Учитель Україно моя, Україно!
Доля в тебе непроста.
Та для мене ти у світі єдина,
Матір рідна, пречиста й свята.
Погляньте на зображення. Це – серце України. (На жовто-блакитному прапорі зображення серця, уквітчане червоною калиною). Наша країна, як і кожна людина, має серце. Воно б’ється, тріпоче, радіє, коли добре і весело живеться її громадянам, а іноді й плаче від горя і страждань. Без нього Батьківщина не може жити, бо воно у неї одне, єдине. Ангел-охоронець завжди оберігає його. Тому пропоную кожній родині на згадку про сьогоднішній урок створити свого ангела-охоронця, який буде охороняти вас протягом усього навчання. (Батьки разом з дітьми виготовляють ангела за заздалегідь підготовленими шаблонами. У цей час «Лісові школярі» декламують вірш, тримаючи виріб з ангелом ).
Білочка
Мій охоронець... Ангеле прекрасний,
Оберігай мій спокій і життя.
Радію, коли бачу сонце ясне,
І з вдячністю Тобі радію я.
Іжачок
Ти мій єдиний і завжди зі мною,
Оберігаєш, коли міцно сплю,
Моя душа, в якій нема спокою,
Мій Ангеле, збережи її, молю...
Учитель Співає серце України! Почуло, що ваші ангели-охоронці завжди будуть оберігати вас, вашу родину і нашу Вітчизну. Любі діти, в кожної людини є свої мрії про щасливе життя. Вони обов’язково здійсняться, якщо ви будете цього всім серцем і душею бажати. Не чиніть зла, не приносьте смутку, робіть лише добрі справи. Гордіться і любіть свій рідний край, свою мову, культуру свого народу.
А зараз пропоную вийти на шкільне подвір’я.
Учитель роздає школярам повітряні кульки і клас згуртовано виходить на шкільне подвір’я.
Учитель Закрийте, будь ласка, свої оченята, загадайте бажання. Це буде ваш секрет, ви його нікому не розказуйте. Тихесенько підійміть свої рученята вгору, думайте в цей час про своє бажання, і, нумо, всі разом розіжмемо свої рученята і відпустимо кульки.
Діти випускають кульки, дивляться на них і радіють побаченому.
Учитель Я переконана, що ваші бажання обов’язково здійсняться! Хай щастить вам у всьому.
Діти повертаються до класу.
Учитель А тепер, як годиться за українським звичаєм, я пригощаю всіх українським короваєм.
Коровай шишкастий і рум`яний,
Ліг на вишитий рушник.
А на тому короваї – солі білої дрібок.
Коровай прийшов із поля,
Це не тільки коровай,
В ньому труд і тата, й мами,
Що збирали урожай.
Працьовитими руками
Пахне красень коровай.
Короваєм пригощаються всі присутні.