Особливості проведення ДПА в ЗНЗ у 2015 році

Увага! За цим посиланням ви знайдете наказ №192 від 20.05.2015 "Про проведення ДПА у 2014/2015 н.р.": http://geographer.com.ua/content/pro-provedennya-dpa-uchniv-u-20142015-n...

Заява МОН України щодо так званих «збірників ДПА на 2015 рік»

Міністерство освіти і науки України отримує звернення громадян, зокрема, вчителів та батьків учнів, щодо нав’язування їм певними зацікавленими особами платних так званих «збірників завдань для державної підсумкової атестації 2015 року» та «відповідей» до них. 

Міністерство освіти і науки заявляє: нав’язування платних збірників освітянам, що передусім переслідує комерційну мету, є категорично неприйнятним. До того ж, використання збірників у школах як умова для проходження ДПА скасовано. Відтепер завдання для проведення державної підсумкової атестації укладаються навчальними закладами за рекомендаціями Міністерства освіти і науки (лист МОН № 1/9-21 від 20 січня 2015 року).

Інформуємо, що у Міністерстві юстиції України знаходиться нове Положення «Про проведення державної підсумкової атестації», а також Міністерством освіти і науки готуються відповідні методичні рекомендації.

Особливості ДПА в 2015 році

9 жовтня в Міністерстві освіти і науки України за участю заступника Міністра освіти і науки Павла Полянського та директора Українського центру оцінювання якості освіти Ігоря Лікарчука відбулася прес-конференція щодо особливостей державної підсумкової атестації та зовнішнього незалежного оцінювання у 2015 році.

Заступник Міністра нагадав, що у 2015 році в старшій школі передбачаються іспити з української мови (у поєднанні з ЗНО), математики чи історії України та третього предмета за вибором учня. Окрім того, ДПА вперше проходитиме не за збірниками, а винятково за завданнями, які розроблятимуть школи.

Павло Полянський наголосив, що державна підсумкова атестація як оцінювання знань учня при завершенні початкової школи (4 клас), основної школи (9 клас) та старшої школи (11 клас) не може бути відмінена. Ця норма визнана Законом України та діє з 1999 року.

У свою чергу, директор Українського центру оцінювання якості освіти Ігор Лікарчук наголосив, що всі випускники 11-х класів складатимуть ЗНО та ДПА з української мови за єдиними тестами.

"Школи самі зможуть розробляти завдання для проведення державної підсумкової атестації (випускних іспитів)", - сказав він.

Також Полянський наголосив, що іспити після 9-го й 11-го класів будуть проводитися виключно в письмовому вигляді.

Після закінчення 9-го й 11-го класів будуть здаватися екзамени з української мови, математики або історії (залежно від профілю класу), а також один предмет на вибір (після закінчення 9-го класу - на вибір школи, а після 11-го - на вибір учня).

Цього року зовнішнє оцінювання буде проведено із квітня по липень.

Наступного року державну підсумкову атестацію з української мови об’єднають із зовнішнім незалежним оцінюванням

На учнів, які закінчуватимуть школу 2015 року, чекають новації, що стосуються зовнішнього незалежного оцінювання та державної підсумкової атестації. Зокрема планують поєднати ЗНО та ДПА з української мови. Насправді Міносвіти та Український центр оцінювання якості освіти були готові об’єднати ЗНО та ДПА для всіх предметів, проте через ситуацію на Донбасі довелося обмежитися одним.

Підсумкова атестація — тільки письмово

«Поєднання ДПА та ЗНО передбачає, що вони відбуваються починаючи з квітня. Тобто незалежне оцінювання вклинюється у навчальний рік у школах, а є правило, що до завдань тестування не можуть входити теми, яких діти ще не вивчали. Нині навчальний рік у половині шкіл Донецької й Луганської областей так і не розпочався. І ми, зважуючи всі ризики, зрозуміли, що коли в частині шкіл Донбасу він розпочнеться, наприклад, 1 листопада, то теми, які вивчали до цього загалом в Україні, не можна вводити в тестові завдання: велика кількість школярів повноцінно не встигне їх вивчити. Тому ми вирішили, що наступного року обмежимося поєднанням з ключового предмета — української мови та літератури», — пояснив журналістам заступник міністра освіти і науки Павло Полянський.

Важливо, що всі випускники незалежно від того, вступатимуть вони до вишів чи ні, проходитимуть єдині тести — на відміну від 2008 року, коли спільне ЗНО та ДПА проводили тільки для тих, хто планував стати студентом.

Полегшать життя і четвертокласникам: оцінки з державної підсумкової атестації, що проводиться в четвертому класі (читання, українська мова та математика), учням виставлять за результатами підсумкових контрольних робіт, які проводять щороку.

У середній і старшій школі підсумкову атестацію проводитимуть виключно у письмовій формі. «Це не всі вчителі сприймають, але ми розуміємо, що там, де є усний формат, завжди існує можливість суб’єктивного впливу», — пояснив такий крок Павло Полянський. У випускних класах школярі складатимуть математику, історію та третій предмет на вибір (у дев’ятому класі його обиратиме школа, в одинадцятому — самі учні).

Крім того, відтепер для складання ДПА не потрібно буде купувати жодних брошур із завданнями та відповідями на них. Раніше, нагадаємо, батьки мусили витрачати на це гроші, бо вимога була обов’язковою. Іноді доходило до абсурду, коли на книжкових ринках відповіді з’являлися раніше, ніж самі завдання. Така бізнес-схема набрала великих обертів, і буквально відразу потому, як в Міносвіти прийшла нова команда, вимогу скасували й дозволили школам самим вирішувати, в якій формі вони проводитимуть ДПА.

«Про жодні збірники відтепер не говоримо», — сказав Павло Полянський.

Увага! За цим посиланням ви знайдете наказ №192 від 20.05.2015 "Про проведення ДПА у 2014/2015 н.р.": http://geographer.com.ua/content/pro-provedennya-dpa-uchniv-u-20142015-n...