Опале листя: користь чи шкода? (Варіант 3)

Опале листя: користь чи шкода?

(Матеріали до міні-проекту з природознавства для 5 класу)

 

Осінь завжди зачаровує серце людини незбагненністю кольорів і відтінків а ще – дивовижною неповторністю краси природи. Кожен день не схожий на попередній. Він дивує, дарує нові кольори і форми, тривожить сумними звуками й подіями, бо кожного дня відбуваються зміни.

З приходом осені листя на деревах змінює свій колір. а потім і осипається. І виникає запитання: корисне чи шкідливе таке опале листя?

Є різні думки з цього приводу. Естетично від цього отримуєш насолоду. А ви, як усі в дитинстві, любите бігати по килиму з листя і слухати його таємничий шурхіт?

Художники люблять малювати осінню землю, вкриту різнобарвними шатами.

А поети  оспівувують осінь  у своїх віршах…

 

Осінь-чарівниця

Золота красуня – осінь-чарівниця!

По землі ступає, золотом іскриться.

В жовте і червоне листячко фарбує

І картини дивні, чарівні малює!

Небо синє-синє, листя кольорове,

А яке довкілля радісне, чудове!

А які в жоржини, наче сонце, квіти!

Світ наш неповторний, гарний, розмаїтий!

Світ наш незбагненний, дивний, загадковий

І такий прекрасний, і такий чудовий!

Надія Красоткіна

 

А що ж з довкіллям?. З одного боку, вважається, що опале листя, перегниваючи, є цінним добривом для рослин. Адже містить у собі велику кількість мікроелементів і мінералів, що так потрібні рослинам. А ще воно захищає грунт  від промерзання, даючи можливість весняним травам і квітам почати свій розвиток ще під снігом.

Але якщо йдеться про великі міста, тут вже існує зовсім інша думка. У великих індустріальних центрах повітря забруднене викидами заводів, фабрик, величезної кількості машин. А листя, як губка, вбирає в себе всі шкідливі викиди, що є у повітрі. І, перегниваючи, всі ці шкідливі речовини потрапляють прямісінько до рослин, отруюючи їх. Тому в містах опале листя збирають. Але інколи його просто спалюють, тим самим приносячи ще більшу шкоду не лише рослинам, але й людям. Адже дим від такого листя містить в собі величезну кількість канцерогенних речовин, які можуть призвести навіть до онкологічних захворювань. А ми це вдихаємо, поволі отруюючи свій організм.

Особливо небезпечним є спалювання на присадибних ділянках рослин, які були оброблені хімічними речовинами і отрутохімікатами. Найбільшу кількість отруйних речовин вбирає бадилля картоплі, адже для знищення колорадського жука картоплю щиро і неодноразово скроплюють різними хімікатами, часто навіть не задумуючись про їх склад. А вдихання продуктів згорання цих сполук ще шкідливіше, ніж самих сполук, і може бути надзвичайно небезпечним для здоров’я.

Тому однозначної відповіді на питання – корисне чи шкідливе опале листя дати не можна.

Проте ми, школярі, не можемо вплинути на деякі процеси, хоча і можемо проводити роз̓ яснювальну роботу серед населення. А от помічати прекрасне в природі, не проходити мимо нам під силу…

 

Опале листя стиха шурхотить,

В верхів’ї сосен вітерець співає.

На самоті осінній сум звучить,

Земля стомилась і відпочиває…

Замість газу - листя (користь опалого листя): http://geographer.com.ua/content/zamist-gazu-lystya-koryst-opalogo-lystya

Увага! Ще міні-проекти з природознавства розміщені за посиланням: http://geographer.com.ua/content/mini-proekti-z-prirodoznavstva

Інші міні-проекти, в тому числі й про користь і шкоду опалого листя, можна переглянути за посиланням: http://geographer.com.ua/content/mini-proekti-z-prirodoznavstva

Захищено авторським правом. Дозволено некомерційне використання. При копіюванні пряме посилання обов'язкове.