Година мужності «Україна – єдина країна» (для учнів 10-11 класів)

Година мужності «Україна – єдина країна» (для учнів 10-11 класів)

Мета: виховувати глибокі патріотичні почуття, причетність і відповідальність за все, що  відбувається з країною, вдячність тим, хто віддав за неї життя; формувати громадянську позицію школярів, повагу, толерантність до інших народів, віру в краще майбутнє України.
Обладнання: реквізити телестудії, комп'ютер, аудіозаписи,
Форма проведення: політично-мистецьке шоу
 

Хід години мужності
На мультимедійній дошці епіграф: « Єднайтесь, люди, в кого ще живе в душі любов до рідної країни...» Г. Акулов
Звучить пісня „ Україна – це ми ” у виконанні Катерини Бужинської Демонстрація відеокліпу

Виходить юнак у військовій формі, касці, обгорнутий прапором України,   читає вірш.
Юнак: Я прийшов з піднебесся, з пекельної вирви,
Крізь вогонь і залізо проніс я любов
До Вкраїни, що всіх нас, як мати, зростила.
За яку я жертовно пролив свою кров.
Юні друзі, послухайте воїна-брата:
Тільки в єдності сила і міцність буття,
Тільки разом ми зможем недолю здолати,
Пам'ятайте: за це віддали ми життя.    

Звучить пісня Анатолія  Матвійчука «На варті» .
Демонстрація відеокліпу

Учитель: Доброго дня, дорогі учні! Сьогодні ви знову сідаєте за шкільні парти, відпочилими, змужнілими, дорослішими. Вам усміхається лагідне сонце, яке посилає свої промені із синього неба. Немає на світі кращого неба, ніж небо України! Воно благословляє свою Україну, береже у віках її материнську любов, тому його ніколи не відділити від матінки-землі. Як не можна відділити небо від землі, так і не можна відділити Захід України від Сходу, Карпати від Світязя, Чорне море від Дніпра. Бо це все – Україна – єдина, суверенна, незалежна. Але останнім часом нас постійно переслідує думка: чи буде так, чи ні. Яким буде вже завтрашній день нашої України. Завтра вам іти в самостійне життя. Ви мусите   стати гідними подвигу своїх співвітчизників, ваших старших братів, які принесли свою молодість, своє життя на вівтар боротьби за волю і єдину Україну.
У нас сьогодні не просто урок, а політично-мистецьке шоу, тема якого: „Україна – єдина країна”. І присвячуємо ми його Небесній сотні, що полягла на Майдані, піднебесним сотням, які загинули на Сході, боронячи волю, незалежність і єдність нашої держави.
Ведучий шоу: Розпочинаємо наше шоу. Дозвольте представити наших гостей. Це представники України від Заходу і Сходу, відомі українські політологи та історики, поети, а також на відеозв’язку  з нами народний артист України, поет - композитор Анатолій Матвійчук та відомі українські виконавці.  Вітаємо всіх у нашій студії.
Нам дійсно є з кого брати приклад і в наш час – це герої «Небесної сотні», яких значно більше полягло під час акції протесту на Євромайдані у грудні 2013 та лютому 2014 роках. Саме ці герої допомогли повалити корумпований уряд Януковича та його прибічників, а ті, хто залишився живим, зараз в складі Національної гвардії та українського війська безстрашно воюють за цілісність кордонів нашої держави.  
 

Учень:     А сотню вже зустріли небеса..
Летіли легко, хоч Майдан ридав…
І з кров´ю перемішана сльоза….
А батько сина ще не відпускав..
Й заплакав Бог, побачивши загін:
Спереду – сотник, молодий, вродливий
І юний хлопчик в касці голубій,
І вчитель літній сивий-сивий…
І рани їхні вже не їм болять…
Жовто-блакитний стяг покрив їм тіло..
Як крила ангела, злітаючи назад,
Небесна сотня в вирій полетіла…
Людмила Максимлюк

Учитель: Сьогодні ми в скорботі й з великою вдячністю згадуємо Героїв Небесної сотні, котрі відтепер постійно споглядатимуть за нами та нашими вчинками. Майдан став символом боротьби, символом утвердження  прагнень до європейських цінностей у споконвічно європейській державі.  І за цю боротьбу,  за нашу з вами свободу й оновлення країни заплачено страшну ціну: своє життя віддали найкращі.  І більшість  з них – молоді, сильні. Ті, хто лише починав жити….
Демонстрація відеокліпа пісні «Мамо не плач, я повернусь весною»
Ведучий шоу: Убиті в столиці герої мають стати прикладом для кожного свідомого українця, що маємо робити все від нас залежне, щоби ті смерті не були марними.  Країна після трагедії стала іншою і потребує реальних змін в усіх сферах життя. Небесна сотня –новітні герої України. Вони полягли за нас із вами, юні, чорноброві хлоп’ята, яким судилося вже стати чорнобривцями, як сказав поет. Їхній приклад має зупинити й тих, хто нині розпалює вже нове, інше протистояння.
Загиблим в Україні присвячується «Білі лебеді у небесах…»
Давайте вшануємо пам’ять всіх загиблих в АТО та героїв Небесної Сотні хвилиною мовчання.          
Хвилина мовчання
 

Ведучий шоу: Герой роману французького письменника А. Камю „Чума” священик Панлю, звертаючись до жителів зачумленого міста, промовляв так: „Нас спіткало лихо, брати мої, і ви його заслужили, брати”.
Дійсно, лихо приходить тоді, коли люди втрачають пильність. Ми забули, що існує загроза війни. Ми були безпечно спокійними і впевненими, що війна – це не у нас. І головне – ми забули, що наша сила – в єдності.
Тож давайте у форматі нашого шоу поговоримо про ті цінності, які роблять нас сильнішими, зміцнюють і об’єднують нашу державу.
Отож, до розмови, шановні!
Деякі українофоби твердять, що такої держави, як Україна, ніколи не було і вона не має права претендувати на цілісність і самостійність.
Чи так це? Попросимо шановних істориків дати відповідь на це запитання.
 

Історик 1: Звичайно, що це черговий міф тих, кому поперек горла стали українська демократія, самостійність та її європейська орієнтація.
Державне будівництво українці розпочали дуже давно. Паростки української державності зародилися і виросли в далеких предків українського народу – антів. Держава антів проіснувала ІІІ століття (з кінця ІV до початку VІІ). На жаль, здобутки наших предків були знищені навалою азіатської орди.
 

Історик 2: Погоджуюсь зі своїм колегою, що процес українського державотворення був складним і болючим, але уже в середині ІХ століття була утворена нашими предками нова могутня держава – Київська Русь.
Таким чином, українці мали власну державу у 4-7, 9-13, 15-17, 18 та 20 століттях. Україна мала своє військо, власну економічну та адміністративно-територіальну систему, гроші, проводила самостійну внутрішню та зовнішню політику.
 

Історик 1: Отже, це доводить, що український народ уперше в світовій історії творив демократично-правову державу в той час, як в інших країнах про це ще і не мріяли.
 

Політолог 1: Хочу тільки додати, що у багатьох політичних питаннях Україна завжди була попереду. Ще тільки мали з’явитися французькі просвітники, які висунуть несміливі ідеї щодо конституційного обмеження «освіченого монарха», а український гетьман Пилип Орлик, перебуваючи у вигнанні, запропонував ще не знані у світі демократичні засади в створеній ним Українській Конституції.
 

Політолог 2: Дозвольте додати до ваших слів, що Конституція П. Орлика являє собою модель єдиної, вільної, незалежної держави у формі демократичної республіки, заснованої на визнанні природного права людини на свободу і самовизначення.
 

Представник від Заходу: До речі, хочу зазначити, що європеїзація для Пилипа Орлика була тим засобом, що мав привести Україну до самостійності.
 

Ведучий шоу: Безперечно, Українська держава має давню історію і будується не на голому місті, а на вікових державних традиціях.
 

Представник від Сходу: Самостійність, про яку українці мріяли віками, дісталась нам без краплини крові.
 

Поет 1: Шановні мої, оскільки у нас політично-мистецьке шоу, дозвольте додати до нудної, приземленої політики трохи високої поезії.
Послухайте мою Музу.                                                           
Нехай ніхто не половинить
Твоїх земель, не розтина,
Бо ти єдина, Україно,
Бо ти на всіх у нас одна,
Одна від Заходу до Сходу,
Володарка земель і вод.
Ніхто не ділить хай народу,
Бо не поділиться народ.
Д. Чередниченко

Представник від Сходу: Шановний поете, політики  не  говорять  віршами,  але після рядків, які я зараз почув і які вразили мою душу, мені захотілося прочитати свого вірша, написаного нещодавно в моєму рідному місті.
Не претендую на поетичну майстерність, але щирість гарантую.    
Прибузького Гарду ми дочки й сини,
Зростали у вольній, новій Україні,
Ми любимо Крим і таврійські лани,
Донецьк і Франківськ – це єдина країна.
Нам Бог цю країну в дарунок послав,
І Божий цей дар неподільний.
Час множити славу Вкраїни настав,
Народе мій гордий і сильний!
Відео кліп «Я не здамся без бою»
 

Ведучий шоу: Скажіть, шановні, що для кожного з вас означають слова «Я  українець».
Думки  учасників шоу
 

Ведучий шоу: Дякую тим, хто висловився, пропоную послухати відповідь на дане питання нашого гостя, поета-пісняра Анатолія Матвійчука, який знаходиться  з нами на  відеозв’язку.
Відеоролик пісні   «Я українець»
 

Ведучий шоу: Продовжуємо наше спілкування.
Україна – єдина, унітарна держава. В ній спокійно уживаються поруч  представники понад 130 націй та  народностей. Та не живеться спокійно тим, хто не хоче бачити Україну щасливою.То підкинуть міф, що не було такої держави, як Україна, то поділять українців на 3 сорти, то вигадують «бендерські» страшилки, а то підкинуть «мовне питання».
Хотілося б почути, шановні, ваші думки щодо вічної мовної проблеми.
 

Історик 1: Польський лінгвіст Михайло Красунський у своїй праці, виданій в Одесі 1880 року, зазначав, що на основі зіставлення індоєвропейських мов, дійшов глибоко аргументованого висновку: найдревніша із них саме українська. Сьогодні українська мова – одна із найдовершеніших, найбагатших мов світу.
 

Представник від Заходу: І дозвольте нагадати, що це державна мова нашої країни, визнана такою законом про мови в Україні.
 

Представник від Сходу: Це безперечна істина, але я глибоко переконаний, що неважливо, якою мовою розмовляє людина, а важливо, як вона любить Україну.
Ми вже бачимо, до чого привели спекуляції на мовному питанні.
 

Поет 2: Дозвольте, шановні, висловити свій поетичний погляд на дану проблему.                                                                                                         
Із синіх Карпат простягну тобі руку,
Ясний побратиме в донецькій землі.
У горах моїх уже осінь відгукує,
Над краєм твоїм вже ячать журавлі.
І буде тоді зрозумілою мова,
І стане тоді об’єднавчим „язик”,
Бо є головне – це Вкраїна чудова,
Що звати Вітчизною кожен з нас звик.                                                                                                      
Ведучий шоу: Ще дитячі казки вчили нас простій і вічній істині: «Сила – в єдності».
Представник від Заходу: Деякі політики, скажемо прямо, запеклі вороги України, хочуть, щоб Схід і Захід ворогували довічно.
Представник  від Сходу: Як каже наш мудрий народ: «Не діждуться!»
Мы всегда с тобой будем братьями,
И так будет во все времена,
От одной рождены мы матери,
Украина у нас одна.
 

Ведучий шоу: Хочеться вірити, що Україна для кожного з нас найрідніша,
найкраща країна. Вона була, є і буде унітарною, неподільною єдиною завжди. Ми  її любимо: як діти люблять матір — і в здоров’ї, і в хворобі — та докладають зусиль до її одужання, так і ми мріємо та віримо в часи зміцніння й розквіту України як незалежної держави. Ми з вами цілком свідомі своєї причетності до розбудови нашого спільного дому й відповідальності за нього.
 

Поет 1: Скажу, брати, вам наостаннє,
Що сила наша лиш в єднанні,
Єднаймось, браття українці,
Щоб не загинуть поодинці.                                                                                                         Г. Акулов
Поет 2: Єднайтесь люди, в кого ще живе
В душі любов до рідної країни,
Бо у дитини мати лиш одна,
Одна у нас єдина Україна!
  Г. Акулов
 

Ведучий шоу: Тож,  не ділімо Україну ні за якими ознаками: різні береги, сторони світу, регіони, бо вона – єдина, одна родина, одна сім’я.
Звучить пісня Наталії Бучинської «Ми українці», приспів виконують всі учасники шоу.