Академік Микола Іванович Вавилов

П. Шищенко

Академік Микола Іванович Вавилов

Академік Микола Іванович Вавилов народився 25.11.1887 р. у Москві. Його життя трагічно обірвалося 26.01.1943 р. в саратовській тюрмі, де він опинився після безпідставного арешту 6 серпня 1940 p., перебуваючи з науковою експедицією в Західній Україні. За свої 56 (фактично 53) років життя М. Вавилов пройшов унікальний за науковими і організаційними результатами шлях. У 1911 р. закінчив Московський сільськогосподарський інститут; з 1921 р. — завідувач Відділу прикладної ботаніки; в 1923-1929 pp. — директор Інституту агрономії; в 1929-1935 рр. — президент БАСГНІЛ; у 1930-1940 pp. — директор Інституту генетики. З 1931 по 1940 pp. — президент Всесоюзного географічного товариства.
Перед сучасниками М.Вавилов постає як видатний вчений і мандрівник-дослідник, що зробив значний внесок у генетику, ботаніку, географію, біогеографію, рослинництво, селекцію. Він організовував численні експедиції на далекі континенти, засновував наукові установи і керував ними.
У1916 р. М.Вавилов подорожує Хоросаном (Іран) та Паміром, де ним зібрано 2700 зразків культурних рослин. Учений дійшов висновку, що гори є вмістилищем хлібних злаків і інших рослин, які мають потрібні для культурних рослин ознаки. В 1920 р. М.Вавилов обстежує територію від Саратова до Астрахані, описує її фізико-географічні, екологічні та історичні умови, на фоні яких розвивалися культурні рослини. Заслуга М.Вавілова полягає в тому, що він обгрунтував метод виявлення географічних центрів походження культурних рослин з урахуванням їх ботанічної різноманітності, ендемічних і дикоростучих видів,древніх землеробських цивілізацій. Крім того, дослідник зробив внесок у розвиток археології, історії, лінгвістики. Широко відомим учений став після видання книги «Центри походження культурних рослин» (1926 p.). З 1921 р. по 1933 р. М.Вавілов здійснив подорожі до Північної, Центральної та Південної Америки. А всього провів дослідження в 35 країнах світу. Крім названих регіонів це країни Північної Євразії, Середземномор'я, Середньої Азії, Кавказу, Африки, а також Західний Китай, Корея, Японія. Він зібрав всесвітньо відому колекцію насіння культурних рослин із 65 країн світу. Завдяки цьому створено систему географічних посівів в усіх районах колишнього Союзу. З'явились культури, які раніше тут не вирощувались: джут, тунгове дерево, інші субтропічні рослини.
За експедиції в Афганістан, що були справжнім географічним подвигом М.Вавилову Географічним товариством було присуджено Золоту медаль імені М.Пржевальського.
М.Вавілов — видатний мандрівник, справжній романтик, мужній дослідник, автор книги «П'ять континентів». На посаді президента Географічного товариства він багато зробив для розвитку географічних досліджень та пропаганди географічних знань. Наукова географічна спадщина М.Вавилова — першовідкривача нових земель, наукових фактів і закономірностей, ученого-патріота і громадянина заслуговує на детальне вивчення і ознайомлення з нею широких верств громадськості.

Джерело: http://geoknigi.com/index.php

Тут знайдете інформацію про вчених-біологів України: http://geographer.com.ua/content/vydatni-ucheni-biology-ukrayiny