Перший урок у 2-4 класах (2015/2016 н.р.)

Методичні рекомендації щодо проведення Першого уроку у 2-4 класах

Творча група вчителів Макарівського району:

Олійник Анжела Миколаївна,

вчитель початкових класів Соснівської ЗОШ І-ІІ ступенів,

Українець Надія Миколаївна,

вчитель Макарівського НВК «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – природничо-математичний ліцей», методист РМК

Методичні рекомендації щодо проведення Першого уроку  в 2-4 класах розроблено відповідно до Конституції України, Законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді, Національної програми «Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів України», Концепції громадянського виховання особистості в умовах розвитку української державності.

Наголошуємо, що в 2015/2016 навчальному році конкретну тему Першого уроку навчальні заклади обирають самостійно.

При обранні теми варто врахувати актуальні події сьогодення щодо суверенітету й територіальної цілісності України, а також питання історії українського державотворення, розвитку та зміцнення держави, походження державних і народних символів країни.

Зміст Першого уроку доцільно спрямувати на реалізацію завдань патріотичного виховання молодших школярів, виховання в них активної громадянської позиції. Під час проведення уроку доречно навести приклади героїзму захисників країни, зробити акцент на вирішенні виховних завдань, пов’язаних з формуванням у молодших школярів духовно-моральних цінностей, запросити на урок учасників Революції Гідності, волонтерів.

Подаємо орієнтовний план-конспект сценарію Першого уроку для учнів 2-4 класів з теми «Моя Батьківщина –Україна».

Мета: розширити знання про нашу країну, незалежність і свободу держави та значення цього факту для народу України; допомогти дітям усвідомити велич звання «громадянин України»; обговорити статті Конституції України, що стосуються її незалежності, суверенітету; розвивати бажання брати посильну участь у розбудові держави, вчитися поважати культуру, звичаї, традиції представників інших етносів; учити учнів налагоджувати з ними ефективне спілкування та взаємодію; наполегливо здобувати знання, щоб принести якомога  більше користі рідній державі; виховувати в молодого покоління почуття патріотизму, відданості справі, зміцнення державності та активної громадянської позиції, почуття любові до рідного краю, гордості й шани за його захисників.

Обладнання: ноутбук, кульки повітряні, символи України, мапа України, малюнки, ілюстративний матеріал, паперові силуети голубів, макет мапи України.

Література: вірші, кросворди, прислів’я, пісні про Україну, дидактичні матеріали.

Хід уроку

Учитель. Вітаю вас, діти, з початком нового навчального року! Школа радісно зустріла вас затишними класами, новими підручниками і готова турбуватися про вас, відкрити секрети наук, збагатити міцними знаннями, які необхідні в житті кожної людини.

(Звучить мелодія пісні про школу, вчитель декламує слова)

Знову школа дітей стрічає,

Перше вересня надворі!

Срібно-срібно дзвоник лунає,

Ясне сонечко вгорі.

Позбігались до школи діти,

Бо ж до знань всі стежки ведуть.

Сміх і радість повсюди, квіти…

Світлі класи давно вас ждуть.

Знов уроки, нові предмети,

Добрі друзі, пісні і сміх.

І відкриються знань секрети,

Що їх школа дає для всіх.

– Сьогодні у нашій країні свято науки і знань. Свято веселе й чудове, бо ми живемо у вільній і незалежній Україні, де всі діти й дорослі мають право на навчання, на одержання потрібних знань. У цей вересневий день тисячі дітей і дорослих в Україні сядуть за парти, щоб навчатися. Бо ж ми прийшли у третє тисячоліття – вік наукового і технічного прогресу, коли без знань і науки не обійтись жодному з нас. Кожен може досягти своїх вершин у житті. Усе це нам дає наша держава та навчальний заклад, у якому ми навчаємось.

Держава наша незвичайна, а її назву ви можете сказати, прочитавши акровірш (Діти читають акровірш, зміст якого роздруковано й поміщено на парті.).

  • Віднайдіть перші букви кожного рядка та утворіть слово.

(Робота в парах)

У всіх людей одна святиня,

Куди не глянь, де не спитай.

Рідніша їм своя пустиня,

Аніж зимний в чужині рай.

Їм красить все їх рідний край.

Нема без кореня рослини,

А нас, людей, без батьківщини.

– Так, це Україна – наша Вітчизна. Прочитайте хором прекрасні слова про нашу рідну Україну. (Запис на дошці)

Різні в світі є країни,

Різні люди є на світі,

Різні гори, полонини,

Різні трави, різні квіти.

Є з усіх одна країна,

Найрідніша нам усім.

Це – прекрасна Україна,

Нашого народу дім.

  • Підтвердженням цих слів є чудове відео, яке я пропоную переглянути всім вам. (Перегляд презентації про Україну.)

– Що для вас є Батьківщина? (Висловлювання дітей «Мозковий штурм»).

– А тепер послухайте вірші дітей про Україну, які навчалися в нашій школі.

(Три учні читають вірші випускників початкової школи)

Макарова Надія,  учениця 3 класу, 2007 р.

ЛЮБЛЮ ТЕБЕ Я, УКРАЇНО!

Люблю тебе я, Україно!

Зелений гай, пахуче поле,

І луг широкий, наче море, –

Люблю.

 

І ліси, і діброви, і роси,

І беріз тонконогих розплетені коси,

І калини у лузі розсипаний жар.

Ця любов, Україно, сягає до хмар.

Парфенюк Наталія,  учениця 4 класу, 2009 р.

МОЯ КРАЇНО, ДИВО КАЛИНОВЕ…

Моя країно, диво калинове!

Тобі присвячено багато вже поем.

Ти прокидалася зі співом солов’їним.

Я й твій народ вперед з тобою йдем.

 

Йдем до вершин, де голубі світанки,

Де шум дібров панує повсякчас,

Де квітне сад, і ввечері, і зранку,

Тепло землі оберігає нас.

 

Моя країно, диво калинове!

Тобі низенько до землі вклонюся я.

У скруті та в яскраві миті щастя

Я буду поруч, матінко моя!

 

Пилипчук Олена, учениця 4 класу, 2013 р.

Я ВІРЮ В МАЙБУТНЄ ТВОЄ,УКРАЇНО!

Я вірю в майбутнє твоє, Україно,

На світі єдина така ти, країно,

А мова твоя, мов пісні солов’їні,

Тож вірю в майбутнє твоє, Україно!

О скільки було тут татарських набігів,

Палав тут вогонь, він охоплював все.

Нелегко було нашим прадідам-дідам

Та все ж Україну удача несе.

У розквіті сил ти, моя Україно!

Квітуча, вільна, красива країна.

Тому я скажу тобі лише одне:

Хай щастя, Вкраїно, тебе не мене.

 

  • Серед вас є теж талановиті діти, які по закінченню початкової школи, я впевнена, теж залишать свій поетичний спадок.
  • Сьогодні на уроці ми познайомимося з текстом талановитого письменника Василя Сухомлинського «Без Батьківщини життя – не життя».

(Діти знайомляться з  текстом В. Сухомлинського «Без Батьківщини життя – не життя», текст поміщено на моніторі.)

Журавлик народився на березі великого озера. Підріс, полюбив рідну землю. Але наближалася зима. Журавлик пристав до зграї інших журавлів і полетів далеко на південь. Там вічне літо, яскраве сонце. У лісах зелені, сині, голубі папуги співають.

         А наш журавлик прилетів, роздивився й засумував. Ніщо його не радує – ні пташині пісні, ні привітне сонце.

         Ось одного разу прилетів до журавлика голубий папуга і запитав:

– Чого сумуєш? Чом гнізда не мостиш, журавлят не виводиш?

Мовчить журавлик, нічого не відповідає, тільки на північ поглядає.

Раптом насторожився, прислухаючись до чогось. Здалеку долинув журавлиний клич:

– Пора в дорогу!

Змахнув журавлик крилами.

– Куди ж ти летиш? – здивувався папуга. – Адже там холодно. Поживеш кілька місяців та й знову до нас повернешся. І що там хорошого на твоїй холодній півночі?

– А хороше те, що я там народився, – відповів журавель. – Там моя Батьківщина.  А без Батьківщини життя – не життя.

Сказав це журавлик і полетів доганяти своїх журавлів.

Учитель. Діти, як ви думаєте, чому журавлик сумував у вирії? Як можна пояснити вислів «Без Батьківщини життя – не життя»?

Сьогодні без своєї Батьківщини залишилося багато дітей Донецька і Луганська. Вони вимушено покинули свій рідний дім, тому що там війна. Розриви снарядів, гучні обстріли затьмарюють чорною імлою цей чудовий край. Ці діти разом із своїми сім’ями переселилися в інші куточки нашої держави, але як той журавлик, чекають швидше повернутися на свою рідну землю.

  • Щоб переконатися, яка чудова і красива кожному рідна Батьківщина спробуємо відредагувати строфи у вірші.

Ось небо блакитне і сонце в зеніті!

Моя Україна – найкраща………..(у світі)

 

Моя Україна – це ліс і озерця,

безмежні степи і чарівні……….(джерельця)

 

Красиві пейзажі і гори високі, маленькі

Струмочки і ріки……………..(глибокі)

 

Сади чарівні, мальовничії села,

Моя Україна – це пісня…………..(весела)

 

Це щира, багата, як світ, її мова,

Така мелодійна, крилата,…………(чудова)

 

Її обереги – верба і калина,

Найкраща у світі-моя……………(Україна)

 

Бо нам найрідніша Вітчизна і мати,

То як же нам, дітям, її…………….(не кохати)

 

Вона дорога нам, і рідна, і мила,

Бо світ перед нами, як мати…………(відкрила)

 

Вітчизна свята, дорога Україна,

Для кожного з нас ти у світі………… (єдина)

 

  • А зараз попрацюємо у групах. Оберіть собі квіточку та утворіть групи.

(Діти обирають квіти-символи: барвінок, мак, мальву, чорнобривці, нагідки. Поділяються на групи за квітами. Кожна група отримує конверт із завданням: скласти  прислів’я та пояснити його значення)

  • Лідери груп! Отримайте та виконайте завдання.

Де рідний край, там і під ялиною рай………………(нагідки, жовтий)

Всюди на світі добре, а в Вітчизні найліпше……….(барвінок, голубий)

Коли міцна родина, то й держава сильна……………(мак, червоний)

Людина без Вітчизни, що соловей без пісні…………(мальви, рожевий)

Без верби й калини нема України……………………(чорнобривці, зелені)

  • Поясніть значення прислів’їв. (Лідери кожної групи пояснюють зміст прислів’їв.

Калина – символ рідної землі, отчого краю, батьківської хати, це той символ, що і пам’ять людську береже, нагадуючи про милі краї, символ безсмертя, невіддільний від життя. Життя людське невіддільне від його духовності.

–  Діти, в чому, на ваш погляд, полягає духовність народу?

(Учитель вислуховує думки дітей, підводить їх до того, що духовність народу – це його мова, пісня, звичаї та традиції)

  • А які державні символи нашої країни? (Діти називають державні символи та коротко розповідають про них.)

– У вас у конвертах є речення, за допомогою яких ви можете розгадати кросворд і прочитати ключове слово. Він допоможе вам згадати географію свого рідного краю, його історію. (Плакат розміщено на дошці.)

 Кросворд (Кросворд можна скачати повністю за посиланням "Скачати")

1. Назва народу, який живе у нашій країні. (Українці)

2. Гори, розташовані на заході України. (Карпати)

3. Улюблене народне свято. (Різдво)

4. Ім’я найвідомішого українського поета. (Тарас)

5. Головне місто України. (Київ)

6. Найбільша ріка нашої землі. (Дніпро)

7. Частина світу, в якій знаходиться наша Батьківщина. (Європа)

–  Яке ключове слово ви отримали, розгадуючи кросворд? (Україна)

Учитель. У ст.1 Конституції України записано: «Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава.

Наша держава існує як рівна серед рівних, самостійно вирішує внутрішні справи, бо вона суверенна і незалежна.

Народ бере участь у керівництві державними справами, отже, наша держава демократична.

Держава створює всі умови для життя людини, дбає про своїх громадян, бо є соціальною державою.

Як правда на усіх єдина і рідний батьківський поріг, Соборна Мати Україна одна на всіх, як оберіг.

Ми з вами, як справжні патріоти і громадяни, покликані трудитись невтомно, щоб наша Батьківщина розквітала. Як ви думаєте, яке наше основне завдання, як учнів? (Навчання)

Учень читає вірш.

Я буду вчитись, щоб знання здобути,

Нові зробити в світі відкриття.

Щоб корисним своїй державі бути,

І щоб прекрасним в нас було життя.

 

  • Щоб наша країна розвивалася, міцніла, необхідно розвивати свої здібності і таланти, гартувати своє тіло і волю, бути міцним і витривалим, щоб успішно захищати свою рідну землю.

Звучить пісня «Одна - єдина», муз. О.Морозова, сл. В.Крищенка.

  • Кожен з нас любить свою Україну і оберігає її кордони, а найбільше, в даний час, це виконують військові, добровольці, волонтери і всі громадяни України.
  • Діти, я хочу  запропонувати вам написати побажання учасникам  АТО, які сьогодні  міцно утримують кордони нашої держави , за їх справжній патріотизм, героїзм, громадянську позицію. А ми з вами маємо можливість святкувати сьогодні День знань. Проте всі громадяни України хочуть, щоб швидше закінчилися ці випробування для нашої держави, бо ми бажаємо жити під мирним, світлим небом.

(Діти пишуть побажання на паперових силуетах голубів і  прикріплюють їх на макет мапи України, в цей момент звучать слова.)

                   I  учень

Моя Батьківщина – це злагода й мир,

Та небо бездонне й чудове.

Це пісня чарівна, що лине до зір,

Й дитинство моє світанкове.

Моя батьківщина – ліси і поля.

Від них в нас і радість, і сила.

Це та найсвятіша і рідна земля,

Що кожного з нас народила.

                   II учень

Україна – наша ненька,

Любим її всім серденьком.

І всі Господа молім,

Щоб Україна процвітала,

Ні біди, ні горя, щоб не знала.

                   III учень

Ми хочем, щоб сонце світило ласкаве,

Купало обличчя у водах Дніпра,

Буяли шовкові, уквітчані трави

І мирно вставала щоранку земля.

                   IV учень

Ми хочемо ,щоб піснею ранок стрічали

Багаті поля і зелені гаї,

Щоб з вірою завжди до нас повертали

І щастя на крилах несли солов’ї.

(Усім класом)

«Ми вірим в майбутнє твоє, Україно!» –

Говорять сьогодні дорослі й малі,

Бо ти в нас – найкраща, бо ти в нас – єдина,

Немає другої такої землі.

Підсумок уроку.

Макет мапи України діти передають у Центр допомоги учасникам АТО.

Повністю скачати урок з кросвордом за посиланням "Скачати" нижче.