Опале листя: користь чи шкода? (Варіант 4)

Опале листя: користь від нього

(Матеріали до міні-проекту з природознавства для 5 класу)

Килим з опалого листя… Кому не доводилось милуватися такою красою восени? Вслухатися в його ніжний і водночас сумний  шурхіт? У руках дітлахів – осінні букети, що так і різняться всіма відтінками – від світло-жовтого до багряно-червоного. Отже, важливо, що осінній букет з опалого листя має естетичне значення, створює настрій, доставляє радість від споглядання прощальної пісні осені.

Але найбільше значення опале листя має для самих дерев. Ми знаємо, що листя випаровує воду. Скинувши восени його, дерево захищає себе від загибелі, так як не в змозі вбирати холодну та промерзлу воду. Та й гілки не так будуть ламатися, коли випаде багато снігу. Але найголовніше, що в листя дерево восени відкладає шкідливі речовини, що накопичилися за літо. Скинувши листя, дерево виводить їх з організму. В опалому листі ще залишається багато корисних речовин. Коли воно перегниє, ці речовини потраплять в ґрунт, і їх знову рослина вбере в теплу пору року. Так підтримується кругообіг речовин у природі – основна умова існування життя на Землі.

Але є деякі і незручності від опалого листя. Воно додає роботи двірникам і власникам приватних ділянок, сільським жителям. І, головне, часто люди спалюють його, що приводить до забруднення повітря, до вигорання гумусу в ґрунті, до зниження його родючості. То ж слід пам’ятати про те, що не можна спалювати опале листя. Слід його компостувати, переорювати і прикопувати, щоб воно перегнивало і виконувало своє корисну функцію. Інколи люди дуже дбайливо вигрібають опале листя із садків, ще й вимітають залишки. Цього робити теж не можна, бо сад не буде отримувати перегною, який так необхідний для росту дерев, садової трави.  

Отже, опале листя приносить користь. А шкоду ми самі собі заподіюємо.

Захищено авторським правом. Дозволено некомерційне використання. При копіюванні пряме посилання обов'язкове.