Навколосвітня подорож І. Крузенштерна та Ю. Лисянського

Навколосвітня подорож Івана Крузенштерна та Юрія Лисянського

У 1803-1806 рр. росіянин Іван Крузенштерн та українець за походженням Юрій Лисянський на кораблях «Надія» та «Нева» здійснили першу в історії Російської імперії навколосвітню подорож. Метою подорожі було відшукати найкоротший шлях для торгівельного сполучення між російськими портами на Балтійському морі та Аляскою, яку тоді називали Російською Америкою. Для плавання придбали англійські кораблі. В команду підбирали найкращих офіцерів російського флоту.

Плавання розпочалося 7 серпня 1803 року з порту Кронштадт, що на Балтійському морі. Першу зупинку зробили в Данії, щоб взяти товари для продажу в Російській Америці. Далі відбувалося плавання вздовж берегів Великої Британії та Португалії. Поповнивши запаси продовольства та води на Канарських островах, експедиція рушила на південь до берегів Південної Америки. Під час плавання в Атлантичному океані, яке тривало майже два місяці, був здійснений перший в історії російського флоту перетин лінії екватора. Під час тривалої зупинки на ремонт судна «Нева» на узбережжі Бразилії, моряки бачили, що тут процвітає торгівля рабами, привезеними з Африки для роботи на плантаціях кави та цукрової тростини. Згодом експедиція попрямувала на південь й, обігнувши Південну Америку, вийшли в Тихий океан.

Тепер кораблі мали прямувати на Гавайські острови, а там розійтися в різних напрямах: «Нева» мала йти до берегів Аляски за вантажем пушнини, а «Надія» – в Японію, а потім на Камчатку також за хутром. Але під час жорстокого шторму та сильного туману кораблі Крузенштерна та Лисянського загубили один одного на півдні Тихого океану. «Нева» попливла на острів Пасхи, під час перебування на якому, Лисянський склав детальний опис природи та побуту місцевих жителів. Кораблі зустрілися на Маркізьких островах. Тут дослідники зібрали багатий матеріал про природу островів на їх мешканців, нанесли на карту багато географічних об’єктів. Залишаючи острови, кораблі вдруге перетнули екватор, на цей раз із півдня, й попрямували на Гавайські острови. В приекваторіальній частині Тихого океану мореплавці помітили потужну морську течію, яка завертала води у незвичному напрямку. Її назвали Міжпасатною протитечією.

З Гавайських островів кораблі розійшлися вдруге. «Надія» пішла до берегів Японії, де ледь не загинула від сильної бурі. Потім Крузенштерн дослідив близько 1000 км берега острова Сахалін, помилково вважаючи його приєднаним до материка. Згодом корабель прибув на Камчатку, а звідки на ремонт до китайського узбережжя.

Корабель «Нева» затримався на Гаваях. Тут Юрій Лисянський займався вивченням побуту та занять місцевих жителів. З островів корабель попрямував до берегів Північної Америки. Тут у російських володіннях екіпаж «Неви» пробув більше року, допомагаючи колоністам відвертати набіги індіанців. Потім, завантаживши трюми хутром, корабель відплив до берегів Китаю. Більше місяця йшла «Нева» Тихим океаном, не зустрічаючи жодного острова. Але одного разу корабель сів на мілину, не нанесену на карту. Тут дослідники знайшли й нанесли на карту невеликий острів у групі Гавайських островів, який одержав ім’я Лисянського, й риф, названий згодом іменем Крузенштерна.

У китайському порту Кантон «Надія» й «Нева» зустрілися й виконали комерційне завдання: дорого продали хутро та закупили китайські товари. За два місяці перебування у Китаї, мандрівники зібрали багато цінних відомостей про цю країну.

Завершивши справи, кораблі рушили додому. В дорозі вони втретє загубили один одного. Першим 22 липня 1806 р. у Кронштадт повернувся Юрій Лисянський на кораблі «Нева», через два тижні прибула «Надія» на чолі з Іваном Крузенштерном. Так скінчилася перша російська навколосвітня подорож, одним з кораблів якої керував наш співвітчизник – Ю. Лисянський. Протягом експедиції мандрівники здійснили не лише багато географічних відкриттів, але й «стерли» з карти ряд неіснуючих об’єктів, провели визначення температури води, її прозорості й кольору, зібрали дані про припливи й відпливи в деяких районах Океану.

 

Джерело: http://school.xvatit.com/